Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Ogród - od czego zacząć?

Dom z ogrodem to marzenie dużej części społeczeństwa.

Ci szczęśliwcy, którzy znaleźli już swój wymarzony kawałek ziemi, wybudowali dom stają przed pytaniem - co dalej? Jaki ma być nasz ogród? Najważniejsze by przestrzeń pełniła zadane jej funkcje. Część frontowa była założeniem formalnym, uporządkowanym, witającym odwiedzających nas gości, nie przysparzającym utrudnień w komunikacji. Część rekreacyjno - wypoczynkowa, o ile wielkość działki na to pozwala, zawierała wszystkie wymarzone elementy (ogród warzywny, sad, plac zabaw dla dzieci, miejsce grilowania itp.).
Przed przystąpieniem do projektu warto odpowiedzieć na kilka pytań. Zadać je może zarówno osoba, podejmująca się wykonani projektu ogrodu, jak i my, kiedy sami jesteśmy projektantami.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Projekt / koncepcja ogrodu

Naszym celem jest ułatwienie Państwu realizacji marzeń o własnym niepowtarzalnym ogrodzie i staramy się, aby marzenia te zrealizować za przystępną cenę. Dlatego szkółka ARNOW zatrudnia projektanta ogrodów mgr inż. Katarzynę Niedźwiecką. Dzięki jej współpracy z firmą Ecoogród może zaproponować koncepcję nasadzeń lub wykonać profesjonalny projekt. Bliższe informacje pod numerem kom. 517 276 586. Prosimy o podanie informacji, której szkółki (Zacharzyce czy Lubinicko) są Państwo klientami.

Przykładowy projekt ogrodu do pobrania w formie pliku pdf KLIK

Animacja- spacer po ogrodzie

OGRÓD... PIĘKNO...

Katarzyna Niedźwiedzka
felieton

W. Robinson napisał: "Sztuka ogrodowa polega na naśladowaniu zasad natury; piękno wynika z naturalnych form roślin, a nie z projektowanych linii."

I jak tu się odnieść do takiego stwierdzenia?

Naśladowanie zasad natury- czasem zbyt piękne by mogło być możliwe... Ale prawdą jest, że czujemy się najlepiej, najefektywniej wypoczywamy w miejscach w 100% stworzonych przez naturę lub tych stworzonych w taki sposób, iż mamy wrażenie braku działania ręki projektanta. Jak zawsze to co najpiękniejszy jest najtrudniejsze do osiągnięcia- ale nie niemożliwe :).

Projektowane linie zatem winny przypominać linie naturalnie tworzone przez roślinność. Być jednocześnie subtelnymi i konkretnymi. Wszystkie elementy składowe powinny płynnie przechodzić jeden w drugi tworząc przyjemną dla oka kompozycje.

"Namalować kwadrat czy trójkąt potrafi każdy, ale stworzyć między nimi coś, mówiącą harmonię może tylko artysta."[Hanna Baukła].

Pozwoliłam sobie zacytować Panią Hannę Bakułę, gdyż uważam, że zdanie choć kontekst w oryginale ma innym pasuje do tematu. Można to przełożyć następująco: Stworzyć ogród, teren zieleni- może każdy- ale stworzenie przestrzeni harmonijnej wymaga czegoś więcej niż tylko warsztatu.

Nie zawsze to co stwarzamy na papierze jest w przeniesieniu do rzeczywistości tym co chcieli byśmy faktycznie osiągnąć. Wielokrotnie zdarza się, iż to co na rzucie wygląda nieciekawie w rzeczywistości potrafi pozytywnie zaskoczyć i odwrotnie. Rośliny- tworzywa pracy, są elementami żywymi, dynamiczny, zmiennymi.

A jaka linia jest najprzyjemniejsza dla oka? Jaką chcemy widzieć w ogrodzie? Prostą i kanciastą czy obła snującą się po ogrodzie? Wszystko zależy od charakteru jaki chcemy nadać przestrzeni. Poza tym jest to rzecz gustu i upodobań :) Jednak jak napisał H. Hmoe:

"Każda część ogrodu powinna odznaczać się pięknem, ale każda część powinna odznaczać się ponadto jakimś szczególnym wyrazem: wielkością, melancholią, wesołością. Te części oglądane kolejno dają więcej przyjemności dzięki różnorodności i kontrastom."

Obaj zacytowani przez mnie panowie mówią o pięknie. Robinson:
"piękno wynika z naturalnych form roślin", Home: "Każda część ogrodu powinna odznaczać się pięknem.". Podsumuję te twierdzenia jeszcze jednym cytatem, na którym zakończę pierwszy wpis, choć pisać można by dużo.

"Piękno nie jest właściwością samych rzeczy. Istnieje w umyśle tego, który je ogląda, a każdy umysł postrzega inne piękno."(D. Hume)

Witryna stworzona na platformie